Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!
Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.
Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.
Studia podyplomowe zapewniają wiele możliwości – to niezaprzeczalny fakt. Podnoszenie kompetencji zwiększa szansę na wyższe wynagrodzenie, a także znalezienie nowej, pasjonującej pracy. Dlatego warto się nimi zainteresować. Jakie kierunki dają spore szanse na rynku pracy? Co warto wiedzieć o możliwościach finansowania takich studiów? I kiedy się na nie zdecydować? Odpowiadamy.
Oferta studiów podyplomowych jest obecnie w Radomiu bardzo urozmaicona, o ile weźmiemy pod uwagę również tzw. studia zdalne. Oto przykładowe kierunki, na które warto zwrócić uwagę.
Być może myślisz o takim kierunku, jak zarządzanie oświatą. To świetne przygotowanie dla osób, którym zależy na zarządzaniu szkołami, przedszkolami czy też innymi instytucjami edukacyjnymi.
W programie studiów znajdują się zwykle nie tylko przedmioty związane z administracją, ale także m.in. doradztwo zawodowe, prawo oświatowe czy też komputerowe wspomaganie zarządzania szkołą, dzięki czemu kierunek ten jest jeszcze bardziej interesujący.
Kolejny kierunek, który cieszy się sporym zainteresowaniem, to edukacja, terapia i wspomaganie osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, a więc np. dzieci z zespołem Aspergera czy autyzmem atypowym.
Są to studia kwalifikacyjne, dzięki którym uzyskasz uprawnienia do prowadzenia oraz planowania terapii. Będziesz mógł wówczas dołączyć do grona nauczycieli wspomagających dzieci z omawianymi przez nas zaburzeniami.
Pasjonuje Cię historia muzyki lub sztuki? Cóż, jeśli do tego jesteś nauczycielem, możesz rozpocząć taki kierunek, jak muzyka i plastyka, dzięki czemu będziesz mógł nauczać tych przedmiotów w szkole. Po ukończeniu tych studiów podyplomowych zyskasz również możliwość pracy w świetlicach, placówkach kulturalno-oświatowych oraz ośrodkach oświatowo-wychowawczych.
Od zawsze ciągnie Cię do książek? Jeśli tak, rozważ studia podyplomowe na kierunku bibliotekoznawstwo. Został on przygotowany nie tylko dla nauczycieli (choć dla nich również). Dzięki niemu można uzyskać uprawnienia do pracy w bibliotekach – nie tylko szkolnych czy pedagogicznych.
Fascynuje Cię świat komputerów? W takim razie dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie informatyka dla nauczycieli. Studia podyplomowe tego rodzaju przygotowują do nauczania tego przedmiotu, a więc umożliwiają zdobycie nowych kwalifikacji.
W ich ramach nie tylko zgłębisz wiedzę o komputerach, ale nauczysz się także podstaw dydaktyki, psychologii rozwojowej czy nawet emisji głosu.
Oligofrenopedagogika, czyli edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną, to kolejny kierunek dla osób, które pragną pracować z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Takie studia podyplomowe pozwolą Ci pracować jako nauczyciel pedagogiki specjalnej, a także jako nauczyciel z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną (jeśli masz przygotowanie pedagogiczne).
Jeszcze innym kierunkiem, jaki warto wziąć pod uwagę w ramach studiów podyplomowych, jest biznes i zarządzanie. To nowy przedmiot, który ma krzewić przedsiębiorczość wśród uczniów, a co za tym idzie – zastąpić znane nam podstawy przedsiębiorczości.
Marzysz o tym, aby pracować z zaburzeniami mowy i komunikacji językowej? Jeśli tak, idealnym kierunkiem będzie dla Ciebie logopedia. Pozwoli Ci on pomagać nie tylko uczniom, ale również aktorom, politykom, dziennikarzom oraz reprezentantom innych zawodów, w którym tak istotna jest praca z głosem. Logopedia uczy również profilaktycznych działań, dzięki którym można zapobiegać różnym problemom związanym z mówieniem.
Inne kierunki, które mogą Cię zainteresować, to język polski dla nauczycieli, biologia dla nauczycieli, edukacja dla bezpieczeństwa (obejmująca również coś takiego, jak edukacja obronna), wychowanie do życia w rodzinie, przygotowanie pedagogiczne, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, diagnoza terapia pedagogiczna (coś dla osób, które interesuje pedagogika specjalna oraz terapia zajęciowa).
Niezależnie od tego, czy interesuje Cię pedagogika specjalna, pedagogika terapeutyczna, czy też zupełnie inna dziedzina wiedzy, zdecydowanie warto kształcić się po uzyskaniu dyplomu ukończenia studiów wyższych – niezależnie od tego, czy ukończyłeś studia licencjackie, magisterskie czy może inżynierskie. Studia podyplomowe decydują często o Twojej pozycji na rynku pracy.
Co więcej, studia podyplomowe przeznaczone są dla osób, które prowadzą intensywne życie zawodowe, a do tego są ambitne. Na poszczególnych kierunkach mogą one uczestniczyć w zróżnicowanych formach zajęć dydaktycznych, co zdecydowanie urozmaica całą naukę.
Studia podyplomowe wpisują się również w ideę uczenia się przez całe życie, dlatego mogą w nich uczestniczyć osoby w każdym wieku – warunkiem jest wyższe wykształcenie.
Studia podyplomowe pozwalają również się przekwalifikować. To zatem idealna propozycja dla osób wypalonych zawodowo, którym zależy na tym, aby uzupełniać wykształcenie, a przede wszystkim – zdobywać kwalifikacje do wykonywania nowego zawodu, a w dłuższej perspektywie – lepiej zarabiać.
Realizowane w ich ramach zajęcia, wykłady i ćwiczenia umożliwiają zdobycie wiedzy potrzebnej do poszerzenia horyzontów, itd. Warto zaznaczyć, że dla wielu osób nabywanie nowej wiedzy w ramach studiów podyplomowych (nie tylko na uczelni) sprawia po prostu wielką radość. Zdarza się również, że niektórzy przez całe życie wiedzą, czym chcą się zajmować, po pewnym czasie zmieniają jednak zadanie
Na studia podyplomowe często trafiają też osoby, które poszły na studia licencjackie lub magisterskie na skutek presji otoczenia. Nierzadko okazuje się wówczas, że ich wybory były przypadkowe i nie są tym, czym w rzeczywistości chciałyby się zajmować.
Często okazuje się również, że na początku studia kierunkowe okazują się być dobrą opcją, z czasem jednak stanowią przeszkodę do zdobycia awansu. Nierzadko są one deską ratunkową dla osób, które nie są w stanie od dłuższego czasu znaleźć pracy. Szybko pozwalają one uzupełniać braki edukacyjne. Co więcej, zdobyte w ich ramach uprawnienia są mocną kartą przetargową podczas rozmów o pracę.
Edukacja na uczelni czy takich instytucjach, jak np. Instytut Rozwoju Edukacji, wiąże się zwykle z pewnym wydatkiem. Jednocześnie jednak można często liczyć na ich refundację, np. ze strony pracodawcy. W zamian zwykle wierzy on w lojalność pracownika i to, że nie zmieni on miejsca pracy po ukończeniu studiów podyplomowych. Przykładowo pracodawca może pozyskać odpowiednie środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Czasem można uzyskać dofinansowanie również ze środków unijnych – niezależnie od tego, na jakie kierunki się zdecydujesz oraz wykształcenie, jakie posiadasz (czy jesteś absolwentów studiów magisterskich czy licencjackich). Jesteś mikroprzedsiębiorcą? Tacy słuchacze również mogą liczyć na pełen zwrot kosztów.
Studia podyplomowe w Instytucie Rozwoju Edukacji to znakomita propozycja dla wszystkich, którzy pragną uzupełniać wiedzę w danej dziedzinie. Dają one niezwykle szerokie spektrum możliwości, zwłaszcza jeżeli marzysz o karierze jako pedagog szkolny. Ale nie tylko.
Można powiedzieć, że IRE to swego rodzaju centrum kształcenia dorosłych, w którym prowadzimy naukę online – jeżeli więc całe życie marzyłeś o tym, aby móc się uczyć bez ponoszenia dużych nakładów finansowych oraz czasowych, są to studia idealne dla Ciebie.
Zajęcia odbywają się w weekendy, zazwyczaj co dwa tygodnie, w czasie rzeczywistym. Dodajmy, że zajęcia prowadzone są przez samych praktyków, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie.
Nasza oferta studiów podyplomowych jest bardzo bogata. Co prawda nie znajdziesz tam takich kierunków, jak rachunkowość czy resocjalizacja, za to możesz u nas studiować wszystko to, co zostało opisane w podrozdziale „Studia podyplomowe – na jakie kierunki warto zwrócić uwagę?”.
Jeśli zdecydujesz się na studia podyplomowe, musisz pamiętać, że uczestnicząc w nich stajesz się słuchaczem, a nie studentem. W związku z tym nie możesz korzystać z różnego rodzaju zniżek, nie możesz również ubiegać się o stypendium. Wielkim atutem takich studiów jest jednak to, że są one nastawione na praktykę, a nie na teorię.
Przed wyborem studiów powinieneś sprawdzić, jaki jest program zajęć. Być może do tej pory tego nie robiłeś, ponieważ nikt Ci tego nie podpowiedział. Tymczasem musisz wiedzieć, na czym polega dokładnie Twój kierunek, aby później spełniać wymagania opisane w ofertach pracy. Należy sprawdzić również to, czy Twoje studia nie są przypadkiem nastawione jedynie na zdobywania pewnej wiedzy (wówczas mogą nie dawać określonych uprawnień).
Jak już powiedzieliśmy, oferta studiów podyplomowych w Instytucie Rozwoju Edukacji jest bardzo interesująca. Zachęcamy do zapoznania się z nią i zapisania na interesujący Cię kierunek.
Zapisz się online
rekrutacja na rok 2024/25 już trwa.
Zapisz się online
rekrutacja na rok 2024/25 już trwa.