Rekrutacja ZIMOWA 2024/25 rozpoczęta!!!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!

Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!

Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.

Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.

Zapisz się Zapisz się
Masz dodatkowe pytania?

Może potrzebujesz więcej informacji na temat naszej oferty lub potrzebujesz pomocy w samym procesie rekrutacyjnym? - wypełnij formularz ONLINE. Nasz pracownik działu rekrutacji skontaktuje się z Tobą i wspólnie znajdziecie rozwiązanie.

Zapytaj
ONLINE
Rekrutacja ZIMOWA class="kol_pom">2024/25 rozpoczęta!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!

Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!

Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.

Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.

Masz pytania?

Napisz do nas,

a skontaktuje się z Tobą opiekun kierunku

Zapisz się Zapisz się
Nasi partnerzy:
Blog / Wstęp do Tyflopedagogiki

Wstęp do Tyflopedagogiki

Tyflopedagogika jest naukową dyscypliną, która skupia się na edukacji oraz rehabilitacji osób z zaburzeniami wzrokowymi. Ta specjalizacja pedagogiczna odnosi się do osób, które są niewidome lub niedowidzące od urodzenia, a także do tych, które straciły wzrok w późniejszym okresie życia (zwane jako ociemniałe). Celem tyflopedagogiki jest umożliwienie osobom z uszkodzeniami wzroku jak najpełniejszego funkcjonowania w społeczeństwie.

Kto jest podmiotem Tyflopedagogiki?

Podmiotem zainteresowania tyflopedagogiki są osoby z problemami wzrokowymi. Zgodnie z klasyfikacją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), osoby z uszkodzonym wzrokiem można podzielić na dwie główne grupy. Pierwszą z nich stanowią osoby, które urodziły się niewidome lub niedowidzące. Drugą grupę stanowią osoby ociemniałe, czyli takie, które utraciły umiejętność prawidłowego widzenia lub całkowicie straciły wzrok w ciągu swojego życia. Ten podział jest niezwykle istotny podczas planowania zajęć rewalidacyjnych, ponieważ zupełnie inaczej pracuje się z osobą niewidomą od urodzenia, a inaczej z osobą, która widziała przez większą część swojego życia.

Cele i zadania Tyflopedagogiki

Głównym celem tyflopedagogiki jest rehabilitacja osób z uszkodzonym wzrokiem w taki sposób, aby umożliwić im jak najlepsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Jest to niezwykle istotne, gdyż osoby te każdego dnia borykają się z wieloma problemami, nie oznacza to jednak, że muszą być one wykluczone z życia edukacyjnego i wychowawczego.

Tyflopedagogika, jako specjalny dział pedagogiki, zajmuje się nauczaniem i wychowywaniem osób z wadą wzroku. Zajmuje się także rehabilitacją i terapią osób z niepełnosprawnością wzrokową przede wszystkim w placówkach edukacyjnych, jak i poradniach specjalistycznych.

Tyflopedagogika: Gdzie studiować ten kierunek?

Jeżeli jesteś zainteresowany(a) pracą w tej dziedzinie, warto rozważyć studia podyplomowe Tyflopedagogika, które oferowane są przez wiele renomowanych uczelni.

Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu to przykładowa, uznana uczelnia, która od ponad dwóch dekad świadczy usługi edukacyjne na najwyższym poziomie. W swojej ofercie posiada wiele perspektywicznych kierunków, które wysoko pozycjonują jej absolwentów na rynku pracy.

Gdzie może pracować tyflopedagog?

Absolwenci studiów podyplomowych z tyflopedagogiki mogą podjąć pracę w szkolnictwie specjalnym, integracyjnym oraz ogólnodostępnym. Mogą pracować w przedszkolach, szkołach podstawowych, szkołach ponadpodstawowych, ośrodkach szkolno-wychowawczych dla niewidomych i słabowidzących, przedszkolach integracyjnych lub z oddziałami integracyjnymi, szkołach integracyjnych lub z oddziałami integracyjnymi.

Trudności w rehabilitacji osób z uszkodzonym wzrokiem

Tyflopedagogika, pomimo swojej ogromnej roli w rehabilitacji osób z uszkodzeniami wzroku, zmaga się z wieloma problemami. Wśród nich są trudności emocjonalne, zarówno ludzi niewidomych od urodzenia, jak i ociemniałych, które muszą zaakceptować fakt utraty wzroku oraz kontynuować edukację.

Zupełnie inny świat

Osoba niewidoma żyje w innym świecie: świecie dźwięków, dotyku, smaków, zapachów ale nie widzi. Wiele wrażeń jej umyka ale kompensuje je innymi, co czyni ją nie mniej wrażliwą, inną ale nie gorszą. Być może idealną sentencją wydaje się w tej sytuacji cytat z dzieła Wiliama Whartona: „Być może czasami najlepiej jest być niewidomym, wtedy widzi się rzeczy takimi, jakimi są naprawdę, a nie pozwala się oślepić ich wyglądowi”.

Tyflopedagogika właśnie ku temu zmierza: aby osoba niewidoma uwierzyła w siebie i żyła naprawdę, żeby czerpała z życia jak najwięcej mimo swojej niepełnosprawności.

Podsumowanie

Tyflopedagogika, jako istotny dział pedagogiki, ma na celu umożliwienie osobom z uszkodzeniem wzroku jak najlepszego funkcjonowania w społeczeństwie. Jest to specjalizacja niezwykle ważna i potrzebna, która pomaga osobom z wadami wzroku w codziennym życiu, edukacji i pracy. Jeśli jesteś zainteresowany(a) pracą w tej dziedzinie, warto rozważyć studia podyplomowe z tyflopedagogiki. Zostań specjalistą, który wprowadza do edukacji elementy terapii, w tym terapii mowy i języka, czy terapii zajęciowej, która pomaga poprawiać wyniki dzieci z autyzmem.

Jeśli chcesz rozwijać swoje umiejętności lub podjąć pracę z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, postaw na studia podyplomowe. Bez względu na to, czy chcesz pracować z osobami niewidomymi od urodzenia, czy z tymi, które straciły wzrok w późniejszym okresie życia, tyflopedagogika daje Ci narzędzia i metody do skutecznej pracy i pomocy tym osobom.

Rekrutacja 2024/25
Studia podyplomowe
Znajdź swój kierunek Zapisz się Zapisz się
Wróć

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2024/25 już trwa.

Zapisz się

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2024/25 już trwa.

Zapisz się






    * - pola wymagane