Rekrutacja LETNIA 2023/24 rozpoczęta!!!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!

Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!

Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.

Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.

Zapisz się Zapisz się
Masz dodatkowe pytania?

Może potrzebujesz więcej informacji na temat naszej oferty lub potrzebujesz pomocy w samym procesie rekrutacyjnym? - wypełnij formularz ONLINE. Nasz pracownik działu rekrutacji skontaktuje się z Tobą i wspólnie znajdziecie rozwiązanie.

Zapytaj
ONLINE
Rekrutacja LETNIA class="kol_pom">2023/24 rozpoczęta!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!

Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!

Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.

Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.

Masz pytania?

Napisz do nas,

a skontaktuje się z Tobą opiekun kierunku

Zapisz się Zapisz się
Nasi partnerzy:
Blog / Jak kończą studia podyplomowe? Kompendium wiedzy

Jak kończą studia podyplomowe? Kompendium wiedzy

Studia podyplomowe na przestrzeni lat zdobywają na popularności, stając się atrakcyjnym sposobem na podnoszenie kwalifikacji i zwiększanie swoich szans na rynku pracy. Ale jak kończą studia podyplomowe? Jak dokładnie prezentuje się ten typ edukacji i jakie korzyści płyną z jego podjęcia? Odpowiedzi na te pytania znajdują się właśnie w tym artykule.

1. Rozumienie Studiów Podyplomowych

Studia podyplomowe to kolejny krok w rozwoju kariery zawodowej. Są przeznaczone dla osób, które ukończyły jakikolwiek kierunek na poziomie licencjata, magistra lub inżyniera. Te tytuły umożliwiają poszerzanie wiedzy i umiejętności poprzez podjęcie studiów podyplomowych.

Podejmowanie tego typu edukacji jest możliwe dla osób w każdym wieku. Czasami nawet pracownicy z kilkunastoletnim stażem zawodowym decydują się na podjęcie wyzwania rozpoczęcia studiów podyplomowych, aby podnieść swoje kwalifikacje i np. ubiegać się o awans. Ważne jest, że w dzisiejszym świecie nieustanne kształcenie oraz poszerzanie wiedzy i umiejętności zawodowych to właściwie podstawa funkcjonowania na rynku pracy. Warto więc rozważyć tego typu sposób podnoszenia kwalifikacji.

2. Koszty Studiów Podyplomowych

Warto zwrócić uwagę, że studia podyplomowe są płatne. Koszt takich studiów zależy od wielu czynników, takich jak długość trwania studiów, uczelnia, która je oferuje, oraz sama oferta kształcenia. Na szczęście, wszystkie uczelnie oferujące ten rodzaj kształcenia umożliwiają rozłożenie opłat na raty. W IRE czesne można rozłożyć na wygodne raty 0%. 

3. Struktura Studiów Podyplomowych

Studia podyplomowe są zaprojektowane w taki sposób, aby ich oferta była przystępna dla osób aktywnych zawodowo. Zajęcia odbywają się więc w weekendy. Główną różnicą między tradycyjnymi studiami jest fakt, że studia podyplomowe kończą się uzyskaniem jedynie dyplomu ukończenia takiej formy kształcenia, a nie nadaniem żadnego tytułu.

Ponadto, studia podyplomowe skupiają się na wąskiej specjalizacji z danej dziedziny mającej na celu pogłębienie wiedzy i umiejętności w danym temacie. Nie ma więc tutaj miejsca na przedmioty ogólne czy wprowadzające. Istotą tego typu studiów jest rozwój w obranej wcześniej ścieżce kariery, a nie nauka od podstaw.

4. Dla Kogo Są Przeznaczone Studia Podyplomowe?

Studia podyplomowe są często wybierane przez pedagogów czy nauczycieli. Dzięki nim mogą oni zdobyć dodatkowe uprawnienia, a co za tym idzie, podnieść wysokość swojej pensji lub uzyskać awans. W czasie studiów podyplomowych, pedagodzy mogą zdobyć kwalifikacje nauczycielskie do uczenia konkretnych przedmiotów lub zdobyć uprawnienia do pracy np. z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną lub różnego rodzaju innymi ograniczeniami.

Studia podyplomowe są również polecane dla osób pracujących w branży marketingowej lub na stanowiskach menedżerskich. Te obszary są bowiem nastawione na nieustanny rozwój, a pozostawanie w tyle może grozić utratą pracy. Pracownicy muszą więc być na bieżąco, zwłaszcza z wszelkimi nowinkami technologicznymi, które powoli stają się codziennością w każdej szanującej się firmie.

Studia podyplomowe to również szansa na przekwalifikowanie się dla osób, które są znudzone obecną pracą i pragną nowych wyzwań. Dzięki podyplomówce nie muszą zaczynać całego procesu edukacji od podstaw.

5. Popularne Kierunki Studiów Podyplomowych

Okazuje się, że chętnie wybieranych kierunków, przez ostatnie lata przybyło. Poniżej znajdują się 10 najpopularniejszych kierunków studiów podyplomowych, które wybierali studenci (kolejność jest przypadkowa):

  • Zarządzanie nieruchomościami,
  • Zarządzanie zasobami ludzkimi,
  • Wycena nieruchomości,
  • Logopedia,
  • Przygotowanie pedagogiczne,
  • Terapia pedagogiczna,
  • Edukacja dla bezpieczeństwa,
  • Socjoterapia,
  • Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP),
  • Rachunkowość.

Pomimo iż na studia podyplomowe może wybrać się każdy, kto spełnia odpowiednie warunki, to są one szczególnie popularne wśród nauczycieli.

6. Czy Warto Iść na Studia Podyplomowe?

Czy warto iść na popularną podyplomówkę? To pytanie, na które powinno się odpowiadać indywidualnie, aczkolwiek zważając na korzyści ukończenia takich studiów, raczej będzie to dobry krok w rozwoju osobistym. Dla wielu może zielone światło dawać, chociażby to, że pogodzenie nauki i pracy w tym przypadku jest możliwe, gdyż nauka wygląda zazwyczaj jak w przypadku studiów niestacjonarnych.

7. Status Studenta na Studiach Podyplomowych

Dla osób, które zastanawiają się nad rozpoczęciem studiów podyplomowych, bardzo ważny jest fakt, czy będą mieć status studenta. Okazuje się, że nie. Jeśli więc jest to dla nas istotny aspekt, lepszym pomysłem będzie rozpoczęcie studiów zaocznych.

8. Tytuł Naukowy po Studiach Podyplomowych

Studia podyplomowe nie gwarantują żadnego tytułu naukowego. W momencie, gdy komuś zależy na tym, by uzyskać dodatkowy tytuł, studia podyplomowe nie będą dla niego odpowiednie. Pracodawcy mogą jednak docenić to, że dana osoba chce się kształcić i podejmuje studia, by rozwijać swoje umiejętności. Absolwent studiów podyplomowych otrzymuje z kolei świadectwo ukończenia takiego trybu nauki. Może być ono ważne w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy.

9. Studia Podyplomowe a Praca Dyplomowa

Praca dyplomowa to duże wyzwanie dla studentów. Osoby, które rozważają rozpoczęcie studiów podyplomowych, zastanawiają się więc, czy pod koniec trzeba pisać pracę. Dużo zależy od konkretnej placówki.  Niektóre tego nie wymagają, inne już tak. Osoby, które skończyły studia licencjackie bądź magisterskie, a potem zdecydowały się na studia podyplomowe, podkreślają jednak, że pisanie pracy podyplomowej jest prostsze, niż pisanie pracy magisterskiej. Zazwyczaj jest też ona krótsza i nie trzeba jej bronić. Na uczelniach, gdzie nie pisze się prac, ocena końcowa wystawiana jest na podstawie średniej ze studiów, a niekiedy także egzaminu końcowego.

WAŻNE: W IRE studia podyplomowe nie kończą się egzaminem końcowym ani pracą dyplomową.

10. Podsumowanie

Studia podyplomowe to atrakcyjna forma dalszego kształcenia się, która umożliwia podniesienie kwalifikacji, zdobycie nowych umiejętności i zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy. Decyzja o podjęciu takich studiów powinna być dobrze przemyślana i oparta na indywidualnych potrzebach i celach zawodowych. Pamiętajmy, że studia są bardzo ważnym krokiem w życiu każdego, kto się na nie decyduje!

Rekrutacja 2023/24
Studia podyplomowe
Znajdź swój kierunek Zapisz się
Wróć

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2023/24 już trwa.

Zapisz się

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2023/24 już trwa.

Zapisz się