Rekrutacja LETNIA 2023/24 rozpoczęta!!!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!

Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!

Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.

Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.

Zapisz się Zapisz się
Masz dodatkowe pytania?

Może potrzebujesz więcej informacji na temat naszej oferty lub potrzebujesz pomocy w samym procesie rekrutacyjnym? - wypełnij formularz ONLINE. Nasz pracownik działu rekrutacji skontaktuje się z Tobą i wspólnie znajdziecie rozwiązanie.

Zapytaj
ONLINE
Rekrutacja LETNIA class="kol_pom">2023/24 rozpoczęta!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!

Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!

Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.

Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.

Masz pytania?

Napisz do nas,

a skontaktuje się z Tobą opiekun kierunku

Zapisz się Zapisz się
Nasi partnerzy:
Blog / Czy można nauczać w szkole po studiach filologicznych?

Czy można nauczać w szkole po studiach filologicznych?

## Wprowadzenie Dużo osób decyduje się na studia z zakresu filologii, szczególnie języków obcych, takich jak angielski, niemiecki, francuski czy hiszpański. Studiując te kierunki, wielu z nas marzy o tym, aby podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami jako nauczyciele języków obcych. Jednak, czy posiadając ukończone studia filologiczne, mamy wystarczające kwalifikacje, aby móc nauczać w szkole? W tym artykule dowiemy się, jakie są wymagania dotyczące nauczania w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i zawodowych po ukończeniu studiów filologicznych.

 

Nauczanie w szkole podstawowej

Jeśli ukończyłeś studia pierwszego stopnia (licencjat) na kierunku filologia w specjalności danego języka obcego oraz posiadasz przygotowanie pedagogiczne, to możesz nauczać języka angielskiego w szkole podstawowej (§ 12 ust. 2 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej). Przygotowanie pedagogiczne obejmuje nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, oraz praktyki pedagogicznej (§ 2 pkt 2 rozporządzenia w sprawie kwalifikacji nauczycieli). Nie jest więc potrzebny dodatkowy certyfikat czy stopień magistra, aby móc nauczać języka angielskiego w szkole podstawowej.

Nauczanie w szkole ponadpodstawowej

Sytuacja jest nieco inna jeśli chodzi o nauczanie w szkole ponadpodstawowej. Tutaj, aby móc nauczać języka angielskiego w liceum, technikum lub szkole zawodowej, niezbędne jest ukończenie studiów drugiego stopnia (magisterskich) na kierunku filologia w specjalności danego języka obcego oraz posiadanie przygotowania pedagogicznego (§ 11 ust. 2 pkt 2 lit a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej). Studia magisterskie są konieczne, aby spełnić wymagania formalne i potwierdzić odpowiedni poziom wiedzy i umiejętności potrzebnych do nauczania na tym poziomie.

Przygotowanie pedagogiczne do nauczania języka obcego

Przygotowanie pedagogiczne jest nieodłączną częścią kwalifikacji nauczycieli języków obcych. Obejmuje ono zdobycie wiedzy z zakresu pedagogiki, psychologii, dydaktyki oraz praktyki pedagogicznej. Aby uzyskać to przygotowanie, można zapisać się na studia podyplomowe o kierunku nauczania przygotowanie pedagogiczne. Studia te trwają zazwyczaj trzy semestry i obejmują 270 godzin nauki oraz 150 godzin praktyk zawodowych (§ 29 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej). Studia podyplomowe są dobrym sposobem na zdobycie wymaganych kwalifikacji zawodowych, zwłaszcza dla osób, które już pracują lub mają inne zobowiązania.

Alternatywne sposoby zdobycia kwalifikacji

Oprócz ukończenia studiów filologicznych i przygotowania pedagogicznego, istnieją również inne sposoby zdobycia kwalifikacji do nauczania języków obcych w szkołach. Jeśli ukończyłeś studia pierwszego stopnia na kierunku filologia w specjalności danego języka obcego przed 21 lutego 2012 r., również posiadasz wymagane kwalifikacje (§ 29 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej). Ponadto, w niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie kwalifikacji poprzez zdanie egzaminu potwierdzającego znajomość danego języka na poziomie biegłym (§ 2 ust. 1 i § 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej).

Kontynuowanie rozwoju zawodowego

Nauczanie to dynamiczne i wymagające zawód, dlatego też ważne jest kontynuowanie rozwoju zawodowego. Istnieje wiele możliwości podnoszenia kwalifikacji i doskonalenia umiejętności nauczycieli języków obcych. Można wziąć udział w kursach, warsztatach, konferencjach, czytając też literaturę pedagogiczną i metodyczną. Warto być na bieżąco z nowymi metodami nauczania, technologiami edukacyjnymi oraz trendami w dziedzinie języków obcych.

Podsumowanie

Posiadanie ukończonych studiów filologicznych i przygotowania pedagogicznego otwiera drzwi do kariery nauczyciela języków obcych w szkole. W zależności od poziomu nauczania, mogą być wymagane studia pierwszego stopnia (licencjat) lub drugiego stopnia (magisterskie). Przygotowanie pedagogiczne jest również niezbędne, aby móc skutecznie przekazywać wiedzę i umiejętności językowe. Istnieje wiele ścieżek, które można podjąć, aby zdobyć te kwalifikacje, takie jak studia podyplomowe, egzaminy potwierdzające znajomość języka, czy ukończenie studiów przed określoną datą. Ważne jest również kontynuowanie rozwoju zawodowego, aby być na bieżąco z nowymi metodami nauczania i trendami w dziedzinie języków obcych. Nauczanie języków obcych to ważna i satysfakcjonująca praca, która daje możliwość dzielenia się wiedzą i inspiracji z innymi.

Rekrutacja 2023/24
Studia podyplomowe
Znajdź swój kierunek Zapisz się
Wróć

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2023/24 już trwa.

Zapisz się

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2023/24 już trwa.

Zapisz się