Rekrutacja LETNIA 2023/24 rozpoczęta!!!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!

Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!

Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.

Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.

Zapisz się Zapisz się
Masz dodatkowe pytania?

Może potrzebujesz więcej informacji na temat naszej oferty lub potrzebujesz pomocy w samym procesie rekrutacyjnym? - wypełnij formularz ONLINE. Nasz pracownik działu rekrutacji skontaktuje się z Tobą i wspólnie znajdziecie rozwiązanie.

Zapytaj
ONLINE
Rekrutacja LETNIA class="kol_pom">2023/24 rozpoczęta!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!

Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!

Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.

Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.

Masz pytania?

Napisz do nas,

a skontaktuje się z Tobą opiekun kierunku

Zapisz się Zapisz się
Nasi partnerzy:
Blog / Czy nauczyciel może wziąć urlop w trakcie roku szkolnego?

Czy nauczyciel może wziąć urlop w trakcie roku szkolnego?

Wielu nauczycieli zadaje sobie pytanie, czy mogą wziąć urlop w trakcie roku szkolnego. Urlop wypoczynkowy jest ważnym aspektem pracy nauczyciela, a zrozumienie przepisów regulujących tę kwestię jest niezbędne dla planowania i zarządzania czasem wolnym. W tym artykule omówimy, czy nauczyciel może wziąć urlop w trakcie roku szkolnego i jakie są związane z tym zasady.

Przepisy dotyczące urlopu wypoczynkowego nauczycieli

Karta Nauczyciela

Podstawą prawną regulującą kwestię urlopów nauczycielskich jest Karta Nauczyciela. Zgodnie z artykułem 64 Karty Nauczyciela, nauczycielom zatrudnionym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Oznacza to, że nauczyciel może wziąć urlop w trakcie ferii szkolnych.

Możliwość zobowiązania do pracy

Warto jednak zaznaczyć, że dyrektor szkoły ma prawo zobowiązać nauczyciela, który korzysta z ferii, do wykonywania określonych czynności w tym czasie. Przykładowe czynności mogą obejmować przeprowadzanie egzaminów, prace związane z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego, opracowywanie szkolnego zestawu programów oraz uczestnictwo w doskonaleniu zawodowym. Ważne jest jednak, że suma czasu poświęconego na te czynności nie może przekroczyć 7 dni.

Nauczyciele w placówkach nieferyjnych

Dla nauczycieli pracujących w placówkach nieferyjnych, czyli takich, w których nie przewidziano ferii szkolnych, zasady dotyczące urlopu wypoczynkowego są trochę inne. Zgodnie z artykułem 64 ustęp 3 Karty Nauczyciela, nauczycielom tym przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 35 dni roboczych, ustalonym w planie urlopów na dany rok kalendarzowy.

Wykorzystanie niewykorzystanego urlopu

Jeżeli nauczyciel nie wykorzystał całkowicie lub części urlopu wypoczynkowego w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy z powodu choroby, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych lub krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego, przysługuje mu urlop w czasie roku szkolnego, uzupełniający do 8 tygodni.

Podsumowanie

Nauczyciele mają prawo do urlopu wypoczynkowego, zarówno w trakcie ferii szkolnych, jak i w przypadku placówek nieferyjnych. Przepisy regulujące tę kwestię znajdują się w Karcie Nauczyciela. Dyrektor szkoły może zobowiązać nauczyciela do wykonywania określonych czynności podczas urlopu wypoczynkowego, ale suma czasu przeznaczonego na te czynności nie może przekroczyć 7 dni. Ważne jest również, że nauczycielom przysługuje uzupełniający urlop wypoczynkowy, jeśli nie wykorzystali go w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu określonych przyczyn.

Ważne jest, aby nauczyciele byli świadomi swoich praw i obowiązków związanych z urlopem wypoczynkowym i korzystali z niego odpowiednio. Urlop ten jest ważnym elementem pracy nauczyciela, który pozwala na regenerację sił i odpoczynek, co przekłada się na jakość pracy w szkole. Dlatego warto dobrze zaplanować i wykorzystać ten czas wolny.

Rekrutacja 2023/24
Studia podyplomowe
Znajdź swój kierunek Zapisz się
Wróć

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2023/24 już trwa.

Zapisz się

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2023/24 już trwa.

Zapisz się