Rekrutacja LETNIA 2023/24 rozpoczęta!!!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!

Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!

Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.

Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.

Zapisz się Zapisz się
Masz dodatkowe pytania?

Może potrzebujesz więcej informacji na temat naszej oferty lub potrzebujesz pomocy w samym procesie rekrutacyjnym? - wypełnij formularz ONLINE. Nasz pracownik działu rekrutacji skontaktuje się z Tobą i wspólnie znajdziecie rozwiązanie.

Zapytaj
ONLINE
Rekrutacja LETNIA class="kol_pom">2023/24 rozpoczęta!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!

Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!

Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.

Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.

Masz pytania?

Napisz do nas,

a skontaktuje się z Tobą opiekun kierunku

Zapisz się Zapisz się
Nasi partnerzy:
Blog / Kto może prowadzić zajęcia rewalidacyjne z dzieckiem z autyzmem?

Kto może prowadzić zajęcia rewalidacyjne z dzieckiem z autyzmem?

W przypadku dzieci z autyzmem, proces edukacji wymaga indywidualnego podejścia, które uwzględnia specyfikę tego zaburzenia. Zajęcia rewalidacyjne stanowią integralną część procesu edukacji i terapii dzieci z autyzmem. Ale kto jest odpowiedni do prowadzenia tych zajęć?

 

Kwalifikacje nauczycieli

Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest prosta – zajęcia rewalidacyjne z dzieckiem z autyzmem powinien prowadzić nauczyciel, który posiada odpowiednie kwalifikacje. Ale co to oznacza w praktyce?

Pedagog specjalny

Pedagog specjalny może prowadzić zajęcia rewalidacyjne, jeśli ukończył studia wyższe w zakresie odpowiednim do niepełnosprawności ucznia, na przykład w specjalności edukacja i rewalidacja osób z autyzmem. W przypadku nauczyciela bez takiej specjalności, wymagane kwalifikacje uzyska po ukończeniu studiów podyplomowych.

Oligofrenopedagog

Innym specjalistą, który może prowadzić zajęcia rewalidacyjne, jest oligofrenopedagog. Jest to osoba, która pełni funkcję nauczyciela osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jej zadaniem jest prowadzenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych, a także opiekuńczych, dostosowanych do psychofizycznych możliwości każdego ucznia.

Jeżeli oligofrenopedagog na studiach zrealizował zajęcia dotyczące pracy z dziećmi z autyzmem w zakresie zajęć emocjonalno – społecznych, może prowadzić takie zajęcia z uczniem w przedszkolu.

Fizjoterapeuta

Nauczyciel – fizjoterapeuta, który prowadzi zajęcia rewalidacyjne z fizjoterapii ręki, musi mieć ukończone studia podyplomowe w zakresie autyzmu.

Zajęcia rewalidacyjne

Zajęcia rewalidacyjne mają na celu uzupełnianie deficytów i niwelowanie dysfunkcji utrudniających uczenie się i funkcjonowanie. W ich ramach mogą być realizowane różne zadania, w zależności od potrzeb i możliwości ucznia.

Usprawnianie motoryki małej

Podczas zajęć rewalidacyjnych, nauczyciel może pracować nad usprawnianiem motoryki małej dziecka, na przykład poprzez ćwiczenia grafomotoryczne.

Rozwijanie umiejętności społecznych

Zajęcia rewalidacyjne mogą obejmować także rozwijanie umiejętności społecznych, w tym umiejętności komunikacyjnych, co jest kluczowe dla dzieci z autyzmem.

Ćwiczenia koordynacji

Innym obszarem, nad którym można pracować podczas zajęć rewalidacyjnych, są ćwiczenia koordynacji wzrokowo- ruchowej, które są ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Kształcenie i terapia

Nauczyciele, którzy prowadzą zajęcia rewalidacyjne, powinni pamiętać, że ich celem jest nie tylko kształcenie, ale także terapia. Stąd ważne jest, aby zajęcia były dostosowane do indywidualnych potrzeb, możliwości i zainteresowań ucznia.

Podsumowanie

Zajęcia rewalidacyjne z dzieckiem z autyzmem mogą prowadzić nauczyciele, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Wśród nich można wymienić pedagogów specjalnych, oligofrenopedagogów, a także fizjoterapeutów. Kluczowe jest jednak, aby zajęcia te były prowadzone w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb ucznia, co wymaga od nauczyciela nie tylko wiedzy, ale również empatii i zrozumienia dla specyfiki zaburzenia, jakim jest autyzm.

Rekrutacja 2023/24
Studia podyplomowe
Znajdź swój kierunek Zapisz się Zapisz się
Wróć

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2023/24 już trwa.

Zapisz się

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2023/24 już trwa.

Zapisz się


    * - pola wymagane