Rekrutacja LETNIA 2023/24 rozpoczęta!!!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!

Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!

Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.

Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.

Zapisz się Zapisz się
Masz dodatkowe pytania?

Może potrzebujesz więcej informacji na temat naszej oferty lub potrzebujesz pomocy w samym procesie rekrutacyjnym? - wypełnij formularz ONLINE. Nasz pracownik działu rekrutacji skontaktuje się z Tobą i wspólnie znajdziecie rozwiązanie.

Zapytaj
ONLINE
Rekrutacja LETNIA class="kol_pom">2023/24 rozpoczęta!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!

Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!

Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.

Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.

Masz pytania?

Napisz do nas,

a skontaktuje się z Tobą opiekun kierunku

Zapisz się Zapisz się
Nasi partnerzy:
Blog / Kwalifikacje pedagoga specjalnego: Wymagania i nowe przepisy

Kwalifikacje pedagoga specjalnego: Wymagania i nowe przepisy

W dzisiejszym artykule omówimy kwestię kwalifikacji wymaganych od pedagogów specjalnych zatrudnianych w przedszkolach i szkołach. W ostatnich latach pojawiły się nowe przepisy dotyczące tych kwalifikacji, które mają na celu standaryzację zatrudnienia w tej dziedzinie. Przeanalizujemy zmiany w rozporządzeniach oraz przedstawimy aktualne wymagania dotyczące wykształcenia pedagogów specjalnych.

Nowe przepisy dotyczące kwalifikacji pedagogów specjalnych

W sierpniu 2022 roku zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki, które wprowadzało zmiany w zakresie kwalifikacji pedagogów specjalnych zatrudnianych w przedszkolach i szkołach. Nowe przepisy wprowadziły standaryzację wymagań kwalifikacyjnych dla tych nauczycieli.

Według nowych przepisów, pedagog specjalny może zajmować stanowisko, jeśli spełnia jedno z poniższych wymagań:

  1. Ukończone jednolite studia magisterskie na kierunku pedagogika specjalna oraz posiadanie przygotowania pedagogicznego.
  2. Ukończone jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego lub drugiego stopnia w zakresie pedagogiki specjalnej oraz posiadanie przygotowania pedagogicznego.
  3. Ukończone jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego i drugiego stopnia w zakresie pedagogiki, posiadanie przygotowania pedagogicznego oraz ukończenie kursu kwalifikacyjnego w zakresie pedagogiki specjalnej lub studiów podyplomowych w tym zakresie lub edukacji włączającej.

Ważne jest, że te wymagania dotyczą stanowisk nauczycieli pedagogów specjalnych w przedszkolach i szkołach niebędących placówkami specjalnymi.

Kwalifikacje do 31 sierpnia 2026 r.

Nowe przepisy przewidują również okres przejściowy, który potrwa do 31 sierpnia 2026 roku. W tym okresie, oprócz wymagań wcześniej wymienionych, na stanowisku nauczyciela pedagoga specjalnego będą mogły pracować również inne osoby.

W przypadku przedszkoli, osoba musi posiadać kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolu i klasach I-III szkoły podstawowej oraz ukończyć studia podyplomowe w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Natomiast w przypadku szkół i przedszkoli, osoba musi posiadać kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole i przedszkolu oraz ukończyć kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej.

Warto również zaznaczyć, że nauczyciele zatrudniani w przedszkolach, szkołach i oddziałach specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych nie będą musieli posiadać dodatkowych kwalifikacji w zakresie pedagogiki leczniczej czy terapeutycznej. Natomiast nauczyciele zatrudniani w okręgowych ośrodkach wychowawczych z funkcjonującymi w nich szkołami będą musieli spełnić takie same wymagania kwalifikacyjne jak nauczyciele w szkołach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.

Standaryzacja zatrudnienia pedagogów specjalnych

Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących kwalifikacji pedagogów specjalnych ma na celu standaryzację zatrudnienia w tej dziedzinie. Dzięki temu, nauczyciele zatrudniani na stanowisku pedagoga specjalnego będą musieli spełniać określone wymagania kwalifikacyjne, które zapewnią wysoką jakość pracy w obszarze edukacji specjalnej.

Warto również podkreślić, że Ministerstwo Edukacji i Nauki nie rekomenduje ani nie ocenia ofert szkoleń z zakresu pedagogiki specjalnej. Wybór odpowiedniego kursu lub studiów podyplomowych powinien być dokonany indywidualnie przez nauczyciela, biorąc pod uwagę zakres i jakość kształcenia oraz uzyskane uprawnienia.

Podsumowanie

Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących kwalifikacji pedagogów specjalnych ma na celu standaryzację zatrudnienia w tej dziedzinie. Zgodnie z nowymi przepisami, pedagog specjalny musi spełniać określone wymagania kwalifikacyjne, takie jak ukończone studia magisterskie lub studia pierwszego lub drugiego stopnia w zakresie pedagogiki specjalnej oraz posiadanie przygotowania pedagogicznego. Istnieje również okres przejściowy, w którym nauczyciele z innych kwalifikacji mogą pełnić funkcję pedagoga specjalnego. Wprowadzenie tych zmian ma na celu zapewnienie wysokiej jakości pracy pedagogów specjalnych i standaryzację ich zatrudnienia.

Rekrutacja 2023/24
Studia podyplomowe
Znajdź swój kierunek Zapisz się
Wróć

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2023/24 już trwa.

Zapisz się

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2023/24 już trwa.

Zapisz się