Rekrutacja LETNIA 2023/24 rozpoczęta!!!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!

Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!

Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.

Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.

Zapisz się Zapisz się
Masz dodatkowe pytania?

Może potrzebujesz więcej informacji na temat naszej oferty lub potrzebujesz pomocy w samym procesie rekrutacyjnym? - wypełnij formularz ONLINE. Nasz pracownik działu rekrutacji skontaktuje się z Tobą i wspólnie znajdziecie rozwiązanie.

Zapytaj
ONLINE
Rekrutacja LETNIA class="kol_pom">2023/24 rozpoczęta!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!

Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!

Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.

Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.

Masz pytania?

Napisz do nas,

a skontaktuje się z Tobą opiekun kierunku

Zapisz się Zapisz się
Nasi partnerzy:
Blog / Likwidacja Studiów Podyplomowych: Faktyczna Sytuacja

Likwidacja Studiów Podyplomowych: Faktyczna Sytuacja

W ostatnim czasie pojawiły się  plotki na temat eliminacji studiów podyplomowych. Obserwujemy duże zamieszanie na forach dla nauczycieli czy też w social mediach.

Starajmy się jednak zrozumieć, jakie są fakty i jakie jest prawdziwe stanowisko władz edukacyjnych na ten temat.

Nauczyciele i Zmiany w Kształceniu

Ostatnie zmiany dotyczące nauczycieli, które wpływają na ich kształcenie, wywołały wiele dyskusji. Według nowych przepisów, kształcenie przyszłych nauczycieli na studiach realizować się ma w ramach 5-letniego cykl. To oznacza, że obejmuje ono jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego i drugiego stopnia realizowane w tym samym zakresie co studia magisterskie. Nie jest to żadna nowość na rynku obecnie. Oznacza to jedynie podział studiów pedagogicznych magisterskich i licencjackich na pedagogikę, pedagogikę specjalną i pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną.

Kształcenie Podyplomowe Dla Nauczycieli

Jednakże, mimo tych zmian, studia podyplomowe dla nauczycieli nie zostaną wyeliminowane. Takie studia nadal mogą być prowadzone przez uczelnie, instytuty badawcze oraz instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk. Kluczowe jest to, że studia podyplomowe nadal oferują kwalifikacje i nie ma planów, aby je eliminować. To oznacza, że Instytut Rozwoju Edukacji ma pełne prawo do prowadzenia kwalifikacyjnych studiów podyplomowych dla nauczycieli i pedagogów specjalnych.

Kierunki Kształcenia

Ważne jest również zrozumienie, że niektóre kierunki kształcenia mają specyficzne wymagania. Na przykład, kształcenie przyszłych nauczycieli przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych jest prowadzone na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, wyłącznie na jednolitych studiach magisterskich. Nie ma możliwości kształcenia nauczycieli tej specjalności w formie studiów podyplomowych.

Studia Podyplomowe z Zakresu Pedagogiki Specjalnej

Podobne regulacje dotyczą kierunku studiów „pedagogika specjalna”. Kształcenie na tym kierunku od roku akademickiego 2019/2020 będzie można rozpocząć na jednolitych studiach magisterskich. Jednakże, studia podyplomowe z zakresu pedagogiki specjalnej zostają utrzymane i osoby chcące nabyć odpowiednie uprawnienia mogą z nich skorzystać.

 

Zachowanie Kwalifikacji Nauczycieli

W projekcie rozporządzenia przewiduje się również zachowanie kwalifikacji nauczycieli zatrudnionych w dniu wejścia w życie projektowanego rozporządzenia, posiadających kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela na podstawie dotychczasowych przepisów. To oznacza, że nauczyciele, którzy już posiadają kwalifikacje, nie będą musieli ponownie zdobywać kwalifikacji.

Podsumowanie

Podsumowując, mimo że wprowadzono nowe przepisy dotyczące kształcenia nauczycieli, studia podyplomowe nadal pozostają niezmienione. Studia podyplomowe nadal oferują kwalifikacje i nie ma planów, aby je eliminować. Nie ma żadnego przepisu, który wprowadzałby zmiany w studiach podyplomowych.

Rekrutacja 2023/24
Studia podyplomowe
Znajdź swój kierunek Zapisz się Zapisz się
Wróć

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2023/24 już trwa.

Zapisz się

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2023/24 już trwa.

Zapisz się


    * - pola wymagane