Rekrutacja LETNIA 2023/24 rozpoczęta!!!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!

Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!

Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.

Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.

Zapisz się Zapisz się
Masz dodatkowe pytania?

Może potrzebujesz więcej informacji na temat naszej oferty lub potrzebujesz pomocy w samym procesie rekrutacyjnym? - wypełnij formularz ONLINE. Nasz pracownik działu rekrutacji skontaktuje się z Tobą i wspólnie znajdziecie rozwiązanie.

Zapytaj
ONLINE
Rekrutacja LETNIA class="kol_pom">2023/24 rozpoczęta!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!

Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!

Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.

Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.

Masz pytania?

Napisz do nas,

a skontaktuje się z Tobą opiekun kierunku

Zapisz się Zapisz się
Nasi partnerzy:
Blog / Rekompensata dla Nauczycieli: Dodatkowe Pieniądze do Emerytury

Rekompensata dla Nauczycieli: Dodatkowe Pieniądze do Emerytury

Nauczyciele odgrywają niewątpliwie kluczową rolę w naszym społeczeństwie, kształcąc i wpływając na młode umysły. Ich praca często odbywa się w szczególnych warunkach lub ma szczególny charakter. Dlatego istnieje możliwość uzyskania rekompensaty, która stanowi dodatek do kapitału początkowego i wpływa na wysokość emerytury nauczycieli. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, dowiemy się, kto ma prawo do rekompensaty, jak ją obliczyć i ile może ona wynosić.

 

Kto ma prawo do rekompensaty?

Rekompensata przysługuje nauczycielom, którzy spełniają dwa ściśle określone warunki. Po pierwsze, muszą mieć co najmniej 15 lat stażu pracy w takich placówkach jak młodzieżowe ośrodki wychowawcze i ośrodki socjoterapii, ośrodki szkolno-wychowawcze, schroniska dla nieletnich czy zakłady poprawcze1. Po drugie, nie powinni mieć prawa do emerytury pomostowej (wcześniejszej) ani do świadczenia kompensacyjnego2.

Wysokość rekompensaty zależy od różnych czynników, takich jak staż pracy oraz czas pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Przeciętnie wynosi ona około 300-400 złotych, ale może sięgać nawet kilkuset złotych miesięcznie2. Warto zatem złożyć wniosek o przyznanie rekompensaty, jeśli spełniamy wymienione kryteria.

Jak obliczyć rekompensatę?

Aby obliczyć dokładną wartość rekompensaty, istnieje konkretny wzór, który można zastosować. Kwota rekompensaty jest równa 64,32 pomnożone przez kwotę emerytury obliczonej w decyzji o ustaleniu kapitału początkowego. Ta kwota „hipotetycznej” emerytury z 31 grudnia 1998 roku obejmuje część socjalną, część za okresy składkowe oraz część za okresy nieskładkowe. Następnie mnożymy tę kwotę przez współczynnik określający, jak duża część wymogów do wcześniejszej emerytury została spełniona do 31 grudnia 2008 roku2.

Wzór do obliczenia rekompensaty:

kwota rekompensaty = 64,32 x kwota emerytury obliczonej w decyzji o ustaleniu kapitału początkowego x współczynnik

Warto pamiętać, że obliczenie dokładnej wartości rekompensaty wymaga składania wniosku w tej sprawie. Jeśli interesuje nas konkretna kwota, powinniśmy skonsultować się z odpowiednimi instytucjami, które będą mogły nam pomóc w obliczeniach i udzielić szczegółowych informacji.

Podsumowanie

Rekompensata dla nauczycieli stanowi dodatek do kapitału początkowego, który wpływa na wysokość emerytury. Aby otrzymać rekompensatę, nauczyciele muszą spełnić dwa kluczowe warunki – mieć co najmniej 15 lat stażu pracy w określonych placówkach oraz nie posiadać prawa do emerytury pomostowej ani do świadczenia kompensacyjnego. Wysokość rekompensaty zależy od stażu pracy i czasu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Obliczenie dokładnej wartości rekompensaty wymaga zastosowania odpowiedniego wzoru i skonsultowania się z odpowiednimi instytucjami. Jeśli spełniamy wymagane kryteria, warto złożyć wniosek o przyznanie rekompensaty, która może podnieść wysokość naszej emerytury o kilkaset złotych miesięcznie.

Zachęcamy nauczycieli do zgłębiania tematu rekompensaty, ponieważ może ona stanowić ważny dodatek do emerytury i ułatwić życie po zakończeniu pracy zawodowej.

Rekrutacja 2023/24
Studia podyplomowe
Znajdź swój kierunek Zapisz się Zapisz się
Wróć

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2023/24 już trwa.

Zapisz się

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2023/24 już trwa.

Zapisz się


    * - pola wymagane