Rekrutacja LETNIA 2023/24 rozpoczęta!!!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!

Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!

Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.

Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.

Zapisz się Zapisz się
Masz dodatkowe pytania?

Może potrzebujesz więcej informacji na temat naszej oferty lub potrzebujesz pomocy w samym procesie rekrutacyjnym? - wypełnij formularz ONLINE. Nasz pracownik działu rekrutacji skontaktuje się z Tobą i wspólnie znajdziecie rozwiązanie.

Zapytaj
ONLINE
Rekrutacja LETNIA class="kol_pom">2023/24 rozpoczęta!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!

Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!

Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.

Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.

Masz pytania?

Napisz do nas,

a skontaktuje się z Tobą opiekun kierunku

Zapisz się Zapisz się
Nasi partnerzy:

Bydgoszcz to miasto, które zapewnia szeroką gamę możliwości zawodowych. Czasem jednak w pierwszej kolejności trzeba ukończyć specjalistyczne kursy, szkolenia lub studia podyplomowe. Dlaczego warto wybrać tę ostatnią formę edukacji? Dla kogo jest ona przeznaczona, czy warto kształcić się online i czy można studiować tylko na uczelni? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Studia podyplomowe – czym są i dla kogo są przeznaczone?

Studia podyplomowe to studia, w ramach których można się kształcić po zdobyciu licencjata, magistra lub inżyniera. Mogą one odbywać się na uczelni lub w innym ośrodku kształcenia. Zapewniają one możliwość pogłębiania swojej wiedzy oraz zdobycia specjalizacji i umiejętności w dziedzinie, która jest przedmiotem Twoich zainteresowań. Na studiach podyplomowych również trzeba odbyć odpowiednie praktyki.

Studia podyplomowe zazwyczaj trwają 2, 3 lub 4 semestry. Co więcej, nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę kierunków – jeśli chcesz, możesz ukończyć ich nawet kilka. Ważne jest to, że na niektóre studia można dostać się po edukacji na określonych kierunkach – ważne są w tym przypadku już pewne umiejętności teoretyczne. W przypadku innych natomiast nie ma znaczenia to, co wcześniej studiowałeś. Przykładowo na logopedię możesz dostać się nawet wtedy, gdy ukończyłeś wydział techniczny.

Oferta studiów podyplomowych – na jakie kierunki warto się wybrać?

Oferta studiów podyplomowych jest dziś, wbrew pozorom, niezwykle bogata. Oto przykładowe kierunki, które pozwolą Ci powalczyć o lepszą pozycję na rynku pracy.

Edukacja, terapia i wspomaganie osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

Bydgoszcz to również miasto, w którym możesz kształcić się na kierunku edukacja, wspomaganie i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Są to studia podyplomowe, które pozwalają pracować z dziećmi m.in. z zespołem Aspergera, autyzmem atypowym oraz dziecięcymi zaburzeniami dezintegracyjnymi. Pozwalają one na zdobycie wiedzy o metodach i środkach dydaktycznych, które pozwolą na skutecznie wsparcie podopiecznych. Co więcej, na ten kierunek możesz się zapisać niezależnie od tego, jaki wydział wcześniej ukończyłeś.

Zarządzanie oświatą

Zależy Ci, aby nauczyć się zarządzania oświatą? Świetnie, otworzy Ci to wiele możliwości w tak dużym mieście, jak Bydgoszcz. Takie studia podyplomowe pozwalają pracować na stanowiskach kierowniczych oraz na różnych szczeblach administracji kierowniczej. W ramach edukacji będziesz uczestniczyć w wielu przedmiotach prawno-administracyjnych, a także przepisów prawa oświatowego.

Edukacja dla bezpieczeństwa

Jeżeli pracujesz w szkole, doskonale wiesz, że edukacja dla bezpieczeństwa to jeden z przedmiotów. Co więcej, studia te przeznaczone są nie tylko dla nauczycieli, ale również np. dla funkcjonariuszy służb publicznych, którzy interesują się kwestiami bezpieczeństwa. W programie takich studiów znajdziesz m.in. takie zagadnienia, jak: zagrożenia czasu kryzysu militarnego i wojny, przygotowanie do działań ratowniczych w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń czy bezpieczeństwo i ochrona danych osobowych.

Neurologopedia

Neurologopedia to kolejna nasza propozycja. Jest to kierunek, który pozwoli Ci zajmować się terapią i diagnozą zaburzeń mowy, języka i komunikacji, które są związane z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego lub dojrzewaniem, które nastąpiło zbyt późno. Często pojawiają się u takich osób zatem osoby po udarach i różnego rodzaju urazach, a także z guzami mózgu.

Dlaczego warto zdecydować się na zdalne studia podyplomowe?

Od czasu rozpoczęcia pandemii zdalne studia podyplomowe powoli stają się standardem. Jak się okazało, mogą one być one równie efektywne, jak studia stacjonarne. Niezależnie od tego, czy Twoim miejscem zamieszkania jest Bydgoszcz, czy też zupełnie inne miasto, zdecydowanie warto zwrócić na nie uwagę.

Niższe koszty studiowania i więcej czasu dla Ciebie

Bydgoszcz to miasto, gdzie studia podyplomowe zazwyczaj kosztują mniej niż wieczorowe czy zaoczne. Ponadto, dzięki temu, że nie trzeba na nie dojeżdżać, nie musisz ponosić kosztów przejazdu samochodem lub komunikacją miejską ani wynajmować pokoju w akademiku, hostelu czy hotelu czy tym bardziej się przeprowadzać. Nie musisz się też przeprowadzać do innej miejscowości. Co więcej, czas, który musiałbyś wykorzystać na dojazdy, z powodzeniem możesz przeznaczyć na realizację innych planów.

Możliwość pracy na etacie i więcej czasu dla siebie

Zdalne studia podyplomowe pozwalają łączyć edukację z życiem zawodowym – studia podyplomowe organizowane są zwykle w formie zajęć weekendowych. Dzięki temu, że nie musisz być na uczelni, możesz pracować nawet za granicą. Co więcej, w praktyce taka forma nauki pozwala dużo i często podróżować – Bydgoszcz to zatem nie jedyne miasto, w którym możesz studiować w ten sposób. Pewne jest to, że w ten sposób możesz swobodnie realizować swoje marzenia, skoncentrować się na samorozwoju i swoich zainteresowaniach. A kto wie, być może znajdziesz w tym czasie wymarzoną pracę?

Większe możliwości na rynku pracy

Studia podyplomowe zapewniają zapewniają również więcej możliwości. Dzięki nim możesz nabyć wiedzę specjalistyczną, a tym zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy. Pozwalają one zyskać zupełnie nowe kwalifikacje i umiejętności w obszarach związanych z Twoim obecnym lub przyszłym zawodem.

Awans i wyższe zarobki

Co więcej, dzięki specjalizacji w konkretnej dziedzinie możesz szybko uzyskać awans, który wiąże się z reguły z wyższym wynagrodzeniem. Pracodawcy często przychylnym okiem patrzą na pracowników, którzy dodatkowo się kształcą, ponieważ świadczy to o determinacji oraz dużych ambicjach – i to niezależnie od tego, czy wybierają studia podyplomowe na uczelni, czy też w innej instytucji edukacyjnej.

Możliwość aktualizacji wiedzy

Studia podyplomowe pozwalają zaktualizować swoją wiedzę z konkretnej dziedziny. Dzięki nim możesz dowiedzieć się więcej np. o najnowszych trendach w konkretnym obszarze. To bardzo ważne dla osób pracujących w wielu zawodach, w których po prostu trzeba być z wieloma informacjami na bieżąco – inaczej łatwo pozostać w tyle. Co więcej, studia podyplomowe to szansa na samorozwój oraz poszerzenie horyzontów.

Świetna opcja dla introwertyków

Jesteś introwertykiem i nie lubisz tłumów? Jeśli tak, studia podyplomowe będą dla Ciebie propozycją idealną. Nie musisz tracić czasu na small talki i przebywać wśród osób, z którymi kontaktu najchętniej byś unikał. Z drugiej strony nauka online często pozwala przełamać lęk przed wypowiedziami w dużej grupie osób.

Dyplom o takiej samej wartości jak na studiach offline

W ramach zdanych studiów podyplomowych możesz zdobyć dyplom o takiej samej wartości jak na studiach niezdalnych. Warto też pamiętać, że pracodawcy w praktyce pytają głównie o umiejętności czy wykształcenie, a nie o tryb studiowania czy o to, na jakiej kształciłeś się uczelni.

Sztywny harmonogram zajęć

Tu warto zaznaczyć, że atutem niektórych uczelni lub ośrodków edukacyjnych (np. takich jak Instytut Rozwoju Edukacji) jest to, że mimo iż studia podyplomowe są zdalne, harmonogram zajęć jest sztywny. To bardzo ważne, ponieważ studenci dzięki temu zdobywają wiedzę systematycznie i nie mają problemów z zaliczeniem. Studia zdalne, na których nie ma takiego harmonogramu, słuchacze nie muszą bywać na wykładach, mają do dyspozycji jedynie platformę e-learningową i nie muszą kontaktować się z wykładowcami, zazwyczaj kończą się fiaskiem.

Wysoka jakość studiów podyplomowych

Niektórzy obawiają się, że poziom wiedzy na zdalnych studiach podyplomowych może być niski, a przynajmniej niższy niż w przypadku studiów stacjonarnych. W porządnych placówkach oświatowych, takich jak np. Instytut Rozwoju Edukacji nie trzeba się o to martwić.

Zatrudnieni w nich wykładowcy mają doświadczenie w przekazywaniu wiedzy oraz wyposażaniu słuchaczy w umiejętności, które faktycznie okażą się pomocne podczas realizacji obowiązków zawodowych.

Organizowane w ramach takich studiów podyplomowych zajęcia są skupione bowiem przede wszystkim na praktycznych, a nie teoretycznych aspektach danego zawodu. Co prawda, potrzebna jest tutaj odrobina samodyscypliny, jednak to idealny moment, aby taką cechę w sobie wypracować. Pomoże Ci to nie tylko podczas studiów, ale również na poszczególnych szczeblach kariery.

W naszym ośrodku udowadniamy również, że nie trzeba podejmować studiów na klasycznej uczelni, aby zdobyć kwalifikacje od uprawiania odpowiedniego zawodu. Co więcej, klasyczna uczelnia często takich kwalifikacji nie daje.

Jak wybrać odpowiednie studia podyplomowe?

Jeśli chcesz wybrać odpowiednie studia podyplomowe dla siebie, powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów. Niezależnie od tego, czy zależy Ci przede wszystkim na wiedzy, czy na nabyciu konkretnych kwalifikacji, dokładnie przejrzyj program studiów. Jeśli to zrobisz, przekonasz się nawet na jednym kierunku, ale w przypadku różnych uczelni czy centrów edukacyjnych, może on wyglądać po prostu inaczej. Dobrze jest również porozmawiać z osobami, które ukończyły dane studia podyplomowe, ale jeśli takich nie znasz, polecamy zasięgnąć opinii w internecie. Ludzie, wbrew pozorom, chętnie dzielą się tam swoimi obserwacjami i przemyśleniami.

Zanim rozpoczniesz studia, przemyśl również, jakie są Twoje cele – nie tylko zawodowe, ale również i osobiste. Niektórym zależy tylko na wiedzy, innym na zwiększeniu swojej atrakcyjności dla obecnych i potencjalnych pracodawców.

Jeśli Twoim miejscem zamieszkania jest Bydgoszcz, serdecznie zapraszamy na zdalne studia organizowane przez Instytut Rozwoju Edukacji. Oferujemy na nim wszystkie opisane kierunki, jeśli więc chcesz nauczyć się np. zarządzania oświatą, taka ścieżka edukacji będzie dla Ciebie idealna.

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2023/24 już trwa.

Zapisz się

Zapisz się online

rekrutacja na rok 2023/24 już trwa.

Zapisz się