Strona główna / Oferta / Studia podyplomowe / Pedagogika specjalna / Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową (Tyflopedagogika)
Ilość godzin zajęć: 505 h
Tryb studiów: online
Ilość semestrów: 3
Forma zaliczenia: Brak pracy dyplomowej/ zaliczenie poszczególnych przedmiotów u prowadzących wykładowców
Czesne za całe studia 4200 zł
Opłata miesięczna 420 zł
Wpisowe 200 zł
Studia podyplomowe (zapoznaj się z ofertą tej specjalności)

Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową (Tyflopedagogika)

kategoria:
Pedagogika specjalna

Informacje ogólne o kierunku studiów

Rozwiń Zwiń

Tyflopedagogika to studia podyplomowe skierowane do osób, które ukończyły studia I lub/i II stopnia, ze szczególnym uwzględnieniem studiów z przygotowaniem pedagogicznym, nauczycielskim. Celem studiów jest przygotowanie merytoryczne studentów do prowadzenia przez nich pracy edukacyjnej na rzecz dzieci, młodzieży oraz dorosłych z dysfunkcją i niepełnosprawnością wzrokową. Nabyte kwalifikacje wykorzystać można w przedszkolach i szkołach specjalnych, placówkach integracyjnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz innych instytucjach o charakterze specjalnym.

Dla kogo jest ten kierunek studiów?

Rozwiń Zwiń

Studia przeznaczone są dla nauczycieli, pedagogów i psychologów oraz pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, którzy ukończyli studia wyższe co najmniej pierwszego stopnia i posiadają przygotowanie pedagogiczne. Celem studiów podyplomowych jest profesjonalne przygotowanie nauczycieli i wychowawców do pracy z dziećmi i młodzieżą słabo widzącą i niewidomą w zakresie metod, form kształcenia oraz podstaw rehabilitacji.

Cele kierunku

Rozwiń Zwiń

Studia przeznaczone są dla nauczycieli, pedagogów, terapeutów, którzy chcą nabyć uprawniania do pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi niewidomymi i słabo widzącymi.

Co zyskasz?

Rozwiń Zwiń

uzyskasz kwalifikacje do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą niewidomą i słabowidzącą. Celem studiów jest przygotowanie merytoryczne i praktyczne do pracy wychowawczej, opiekuńczej, dydaktycznej, i rewalidacyjnej z dziećmi i młodzieżą niewidomą i niedowidzącą w przedszkolach, szkołach: specjalnych, integracyjnych i ogólnodostępnych oraz poradniach psychologiczno – pedagogicznych i innych instytucjach, w których przebiega proces rewalidacji tych osób.

Absolwenci otrzymają Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez uczelnię, zgodnie z Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 września 2018 r. w sprawie dokumentów wydawanych w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego (Dz.U. 2018 poz. 1791).

• Podstawy pedagogiki specjalnej
  • Dydaktyka specjalna
  • Diagnostyka w pedagogice specjalnej
  • Etyka zawodu nauczyciela
  • Anatomia i fizjologia narządu wzroku
  • Elementy okulistyki i optometrii
  • Schorzenia oraz wady wzroku
  • Elementy tyflopsychologii
  • Podstawowe regulacje prawne edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzrokową
  • Współczesne problemy tyflopedagogiki
  • Diagnostyka tyflopedagogiczna
  • Terapia i wsparcie rodziny dziecka
  • Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z dysfunkcją wzroku
  • Rehabilitacja i edukacja osób dorosłych z niepełnosprawnością wzrokową
  • Metody komunikacji wspomagającej i alternatywnej (ACC)
  • Metody wspomagania i terapii osób z niepełnosprawnością wzrokową
  • Metodyka rehabilitacji wzroku
  • Metodyka nauczania uczniów z niepełnosprawnością wzrokową w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej
  • Orientacja przestrzenna
  • Metodyka nauczania dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością wzrokową
  • Metodyka nauczania alfabetu Braille’a

Praktyki

Rozwiń Zwiń

Praktyki podlegają zaliczeniu (obowiązkowo).

Informacja zbiorcza dotycząca praktyk

Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych

Rozwiń Zwiń

Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.