Rekrutacja ZIMOWA 2024/25 rozpoczęta!!!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!

Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!

Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.

Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.

Zapisz się
Masz dodatkowe pytania?

Może potrzebujesz więcej informacji na temat naszej oferty lub potrzebujesz pomocy w samym procesie rekrutacyjnym? - wypełnij formularz ONLINE. Nasz pracownik działu rekrutacji skontaktuje się z Tobą i wspólnie znajdziecie rozwiązanie.

Zapytaj
ONLINE
Rekrutacja ZIMOWA class="kol_pom">2024/25 rozpoczęta!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!
Zapisz się już dziś na wybrane studia!

Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!

Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.

Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.

Masz pytania?

Napisz do nas,

a skontaktuje się z Tobą opiekun kierunku

Zapisz się
Nasi partnerzy:
Strona główna / Oferta / Studia podyplomowe / Pedagogika specjalna / Pedagogika specjalna – Pedagogika korekcyjna (terapia pedagogiczna) [dawniej: Diagnoza i terapia pedagogiczna]
Studia podyplomowe
Ilość godzin zajęć: 535 h
Tryb studiów: online
Czy są wolne miejsca?: TAK
Ilość semestrów: 3
Forma zaliczenia: Brak pracy dyplomowej/ brak egzaminu końcowego
Opłaty
Czesne za całe studia 4200 zł
Opłata miesięczna 350 zł
Opłata rekrutacyjna 100 zł
Informacje dodatkowe:
Punkty ECTS 50
Charakter studiów Kwalifikacyjne
Studia podyplomowe (zapoznaj się z ofertą tej specjalności)

Pedagogika specjalna – Pedagogika korekcyjna (terapia pedagogiczna) [dawniej: Diagnoza i terapia pedagogiczna]

kategoria:
Pedagogika specjalna

Studia przeznaczone są dla nauczycieli, terapeutów, psychologów, którzy chcą pracować jako nauczyciel terapeuta w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych.

Nabędzie się też uprawnienia do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych.

Studia podyplomowe z zakresu diagnozy i terapii pedagogicznej to doskonała okazja dla osób zainteresowanych zdobyciem umiejętności i kompetencji niezbędnych do pracy z dziećmi i młodzieżą z różnymi trudnościami rozwojowymi i edukacyjnymi.

Program studiów skupia się na naukowych podstawach pedagogiki specjalnej, psychologii rozwojowej, wychowawczej i klinicznej, pracy socjalnej oraz podstawach prawnych udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Absolwenci tych studiów będą przygotowani do pełnienia roli specjalistów w dziedzinie diagnozy i terapii pedagogicznej, wspierając rozwój i edukację dzieci z specjalnymi potrzebami.

    Chcesz poznać pełną ofertę? Wypełnij formularz i pobierz katalog studiów
    * - pola wymagane

    Dla kogo jest ten kierunek studiów?

    Rozwiń Zwiń

    Studia podyplomowe z diagnozy i terapii pedagogicznej są skierowane do wszystkich absolwentów studiów wyższych, zarówno pierwszego stopnia, drugiego stopnia, jak i jednolitych magisterskich.

    Studia adresowane i szczególnie polecane dla pedagogów szkolnych, nauczycieli, wychowawców, pracowników ośrodków edukacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych. Osoby zajmujące się prowadzeniem zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w szkołach i placówkach oświatowych, w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w ośrodkach terapeutycznych oraz placówkach pieczy zastępczej także mogą znaleźć w tych studiach wartość dodaną.

    Studia podyplomowe z diagnozy i terapii pedagogicznej realizowane są w trybie online, co daje studentom możliwość elastycznego dostosowania nauki do swojego harmonogramu.

    Dzięki temu, osoby pracujące lub mające inne obowiązki mają szansę zdobyć dodatkową wiedzę i umiejętności bez konieczności rezygnacji z pracy lub innych zobowiązań.

    Studia online umożliwiają również naukę z dowolnego miejsca, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi technologicznych.

    Studia skierowane są dla osób chcących być pedagogiem specjalnym z przygotowaniem pedagogicznym, dla osób które po zakończeniu studiów podyplomowych będą pracowały z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i specyficznymi trudnościami w uczeniu oraz posiadają przygotowanie pedagogiczne.

    .


    Cele kierunku

    Rozwiń Zwiń

    Studia podyplomowe z diagnozy i terapii pedagogicznej online to doskonała okazja dla osób zainteresowanych zdobyciem wiedzy i umiejętności potrzebnych do pracy z dziećmi i młodzieżą z różnymi trudnościami rozwojowymi i edukacyjnymi.

    Program studiów diagnoza i terapia pedagogiczna obejmuje szeroki zakres tematów, umożliwiając studentom pogłębienie wiedzy z różnych dziedzin, takich jak pedagogika specjalna, psychologia rozwojowa czy psychologia kliniczna.

    Absolwenci tych studiów będą przygotowani do pełnienia roli specjalistów w dziedzinie diagnozy i terapii pedagogicznej, wspierając rozwój i edukację dzieci z specjalnymi potrzebami.

    Dzięki trybowi online, studenci mają elastyczność czasu i miejsca nauki, co pozwala na pogodzenie studiów z innymi obowiązkami. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą studiów podyplomowych z diagnozy i terapii pedagogicznej i rozwoju swojej kariery zawodowej w tym obszarze.

     


    Co zyskasz?

    Rozwiń Zwiń

    Absolwenci studiów podyplomowych z diagnozy i terapii pedagogicznej będą posiadać wiedzę i umiejętności umożliwiające prowadzenie samodzielnej, efektywnej i zorientowanej na potrzeby rynku działalności w zakresie diagnozy i terapii pedagogicznej.

    Pracę mogą absolwenci znaleźć prowadząc warsztaty zajęć terapeutycznych, zajęć korekcyjno kompensacyjnych, w charakterze nauczyciela terapeuty prowadząc terapię pedagogiczną, zajęcia specjalistyczne i zajęcia dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

    Będą oni mogli podjąć zatrudnienie w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, ośrodkach terapeutycznych oraz innych placówkach edukacyjnych posiadając prawo wykonywania zawodu nauczyciela, mając przygotowanie pedagogiczne i oraz wiedzę z zakresu terapii pedagogicznej dzieci i młodzieży.

    Terapeuci będą mogli pracować w placówkach wsparcia społecznego, specjalistycznych ośrodkach dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, placówkach opieki nad osobami starszymi lub z problemami psychicznymi, domach opieki, centrach rehabilitacyjnych oraz placówkach pieczy zastępczej.

    Terapia pedagogiczna powiązana z diagnozą wraz z dyplomem ukończenia studiów podyplomowych daje kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej, możliwości pracy w poradni psychologiczno pedagogicznej i pracy terapeutycznej z osobami z zaburzeniami rozwoju emocjonalnego, specyficznymi trudnościami w uczeniu problemami w nauce czytania.

     


    Program studiów

    Rozwiń Zwiń
    • Dydaktyka specjalna
    • Diagnostyka w pedagogice specjalnej
    • Praktyka I
    • Podstawy pedagogiki specjalnej
    • Elementy psychologii klinicznej i psychopatologii
    • ADHD i zahamowania psychoruchowe – perspektywa psychologiczno-pedagogiczna
    • Wybrane zagadnienia z logopedii i zaburzeń rozwoju mowy
    • Podstawy neuropsychologii
    • Anatomia i fizjologia układu nerwowego z elementami neurologii
    • Psychologiczne uwarunkowania procesów poznawczych
    • Prawne aspekty opieki nad uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
    • Przyczyny i profilaktyka trudności w nauce czytania i pisania
    • Organizacja procesu terapeutycznego
    • Leworęczność i oburęczność u dzieci – diagnoza i zasady postępowania
    • Syndrom nieadekwatnych osiągnięć
    • Metoda Dobrego Startu
    • Diagnoza dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
    • Metodyka zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla dzieci z zaburzeniami rozwoju ruchowego
    • Metodyka zajęć terapeutycznych dla dzieci z zaburzeniami rozwoju emocjonalnego i społecznego
    • Metodyka zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się matematyki
    • Metodyka zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla dzieci z trudnościami w nauce czytania i pisania
    • Wybrane zagadnienia z metodyki edukacji wczesnoszkolnej
    • Praktyka II

    Praktyki

    Rozwiń Zwiń

    Wszystkie informacje dot. praktyk znajdą Państwo pod linkiem –> KLIKNIJ


    Dokumenty do pobrania

    Rozwiń Zwiń

    Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych

    Rozwiń Zwiń

    Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.


    Opinie

    Rozwiń Zwiń


    Promocje

    Rozwiń Zwiń

    Dzięki temu nie przegapisz okazji do zdobycia nowych umiejętności oraz poszerzenia swojej wiedzy przy jednoczesnym oszczędzaniu.

    Z przyjemnością przedstawiamy Ci specjalną promocję na nasze studia podyplomowe, mając na celu wspieranie rozwoju zawodowego naszych słuchaczy.

    Promocja ta jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych kształceniem podyplomowym w Instytucie Rozwoju Edukacji, przy spełnieniu poniższych warunków

    1. 50% na DRUGI, tańszy kierunek studiów

    Aby skorzystać z tej wyjątkowej oferty, wystarczy że zapiszesz się na drugi kierunek w jednym naborze akademickim (nabór letni lub nabór zimowy) oraz złożysz komplet podpisanych dokumentów do 7 dni od daty zapisania się na drugi kierunek

    To świetna okazja, by rozwijać się zawodowo i zdobyć dodatkową wiedzę w atrakcyjnej cenie. Nie przegap szansy na podnoszenie swoich kwalifikacji – zapisz się już teraz i korzystaj z tej wyjątkowej promocji!

    2. promocja – 100 zł do czesnego  w każdym semestrze pod warunkiem dostarczenia do Instytutu Rozwoju Edukacji podpisanych dokumentów w ciągu 7 dni od zapisania się na studia 

    Dzięki temu już na samym początku procesu rekrutacyjnego oszczędzasz pieniądze, a niższa kwota na czesnym pozwala Ci na regularną oszczędność i zmniejszenie kosztów całych studiów

    3. promocja dla absolwentów (wszystkich studiów – podyplomowych też) uczelni Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej (WSH-E) z Brzegu oraz Instytutu Rozwoju Edukacji  – 100 zł do czesnego w każdym semestrze 

     

    Promocja  – 100 zł do czesnego  w każdym semestrze oraz promocja dla absolwentów  ŁĄCZĄ SIĘ

    Powyższe promocje obowiązują od 1 lipca 2024


    Terminy zapisów

    Rozwiń Zwiń

    Rekrutacja zimowa (główna) rozpoczyna się zazwyczaj w czerwcu każdego roku. Trwa do końca października. Czasami, jeżeli są jeszcze wolne miejsca w grupach, rekrutację przedłużamy – otwierając II turę rekrutacyjną, która trwa do czasu wyczerpania wolnych miejsc w grupach.
    Rekrutacja letnia (uzupełniająca) rozpoczyna się zazwyczaj w grudniu każdego roku. Trwa do końca marca następnego roku. Czasami, jeżeli są jeszcze wolne miejsca w grupach, rekrutację przedłużamy – otwierając II turę rekrutacyjną, która trwa do czasu wyczerpania wolnych miejsc w grupach.


    Kiedy odbywają się zajęcia

    Rozwiń Zwiń

    Zajęcia odbywają się w weekendy ( sobota i niedziela ) w godz. od 8:00 – 16:00. Zajęcia zwyczajowo odbywają się w do 2 weekend.


    Warunki zaliczenia przedmiotu / studiów

    Rozwiń Zwiń

    Warunkiem zaliczenia studiów i otrzymania dyplomu jest zaliczenie wszystkich przedmiotów. Nasi słuchacze nie piszą pracy dyplomowej ani nie muszą zdawać egzaminu końcowego z całości studiów.

    Formy zaliczenia przedmiotów:
    – Przygotowanie prezentacji na zadany temat
    – Obecność na zajęciach
    – Aktywność na zajęciach
    – Praca w grupach
    – Testy jednokrotnego wyboru


    Dofinansowanie na studia

    Rozwiń Zwiń

    Studia podyplomowe są niezwykle cenną i popularną formą podnoszenia własnych kwalifikacji.
    Nie musisz jednak pokrywać tych kosztów sam, ponieważ możesz liczyć na dofinansowanie np. z Urzędu pracy, KFS lub BUR

    <strong>Urząd pracy</strong>

    <b>Urząd pracy może sfinansować Ci do 100% kosztów studiów podyplomowych, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia. Dofinansowanie to będziesz otrzymywać przez cały okres trwania studiów.</b>

    <b>W jaki sposób mogę starać się o dofinansowanie z Urzędu pracy?</b>

    W pierwszej kolejności powinieneś udać się do właściwego powiatowego Urzędu pracy, aby złożyć odpowiedni wniosek o dofinansowanie tych studiów (Wiele z Urzędów Pracy ma takie wnioski na swojej stronie internetowej) wraz z wymaganymi dokumentami tj.:
    <ul>
    <li>Dokument który stanowi uprawdopodobienie uzyskania przez Ciebie odpowiedniej pracy – może to być np. oświadczenie przyszłego pracodawcy który informuje o zamiarze powierzenia Ci odpowiedniego stanowiska<span class=”Apple-converted-space”> </span></li>
    <li>Dokument zawierający informacje o nazwie, terminie realizacji oraz koszcie studiów podyplomowych</li>
    </ul>
    Po dopełnieniu wszystkich formalności oraz pozytywnej weryfikacji Twojej dokumentacji podpiszesz umowę<span class=”Apple-converted-space”> </span>

    <strong>KFS</strong>

    Drugim źródłem pozyskania dofinansowania jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy który powstał, aby wspierać kształcenie ustawiczne pracodawców i pracowników. Jego głównym źródłem jest zapobieganie utracie pracy przez osoby, które nie posiadają odpowiedniego wykształcenia do wymagań dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.<span class=”Apple-converted-space”> </span>

    Z KFS możesz otrzymać dofinansowanie w wysokości:
    <ul>
    <li>Dla mikroprzedsiębiorstw – 100% kosztów kształcenia<span class=”Apple-converted-space”> </span></li>
    <li>Dla pozostałych firm – 80% kosztów kształcenia</li>
    </ul>
    Pracodawca starający się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego musi wnieść wkład własny w wysokości 20% kosztów, zaś 80% kosztów kształcenia ustawicznego sfinansuje KFS. Z możliwości dofinansowania kosztów kształcenia w ramach KFS wyłączone są osoby prowadzące działalność gospodarczą i niezatrudniające jednocześnie żadnego pracownika lub np. pracodawcy zatrudniający wykonawców/podwykonawców na podstawie umów o dzieło. O dofinansowanie należy się starać w urzędzie adekwatnym terytorialnie do siedziby Pracodawcy zatrudniającego danego pracownika .

    Nabory wniosków uruchamiane są przez urzędy pracy każdego roku kalendarzowego – najczęściej w marcu. Trwają do wyczerpania środków przeznaczonych do rozdysponowania w danym roku kalendarzowym lub do dnia 30 października.

     

    Dofinansowanie studiów podyplomowych umożliwi Ci pogłębienie wiedzy i zdobycie nowych kwalifikacji dzięki czemu znacząco zwiększysz swoje szanse na rynku pracy. Zapraszamy po więcej informacji!

    <b>Przydatne LINKI:</b>

    Urzędy pracy <a href=”https://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu” target=”_blank” rel=”noopener”>(KLIKNIJ)</a>

    PARP <a href=”https://www.parp.gov.pl/%22%20%5Ct%20%22_blank” target=”_blank” rel=”noopener”>(KLIKNIJ)</a>

    Krajowy Fundusz Szkoleniowy <a href=”https://kfs.pl/%22%20%5Ct%20%22_blank” target=”_blank” rel=”noopener”>(KLIKNIJ)</a>

    Zmotywowani perspektywą lepiej płatnej pracy, awansem zawodowym czy też potrzebami rynku decydujemy się zostać słuchaczem wybranego kierunku studiów podyplomowych.<span class=”Apple-converted-space”> </span>


    Zasady przyjęć

    Rozwiń Zwiń

    Liczba miejsc w grupach jest ograniczona co oznacza, że o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
    Aby zostać przyjętym na studia należy posiadać minimum tytuł licencjata.
    Należy wypełnić formularz rekrutacyjny po kliknięciu w przycisk ZAPISZ SIĘ.


    Kadra

    Rozwiń Zwiń

    Radosław Tota, jestem absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Od 20 lat pracuję z dziećmi z niepełnosprawnościami. Obecnym moim miejscem pracy jest  Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu. Pełnię również funkcję wiceprezesa Klubu Sportowego Tygrysy Poznań, który zrzesza dzieci i młodzież z różnymi niepełnosprawnościami.

    Moją pasją jest sport, szczególnie bieganie, które na co dzień dostarcza mi endorfin tak potrzebnych do właściwego funkcjonowania w życiu.

    Sylwia Wyszyńska

    mgr pedagogiki resocjalizacyjnej i ogólnej,  oligofrenopedagog, surdopedagog,tyflopedagog, terapeuta integracji sensorycznej, terapeuta osób z autyzmem. Nauczyciel dyplomowany z ponad 24  letnim stażem pracy w szkole integracyjnej z dziećmi i młodzieżą o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Nauczyciel wspomagający w szkole podstawowej oraz pedagog specjalny i rewalidator szkole średniej. Wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu oraz Instytucie Rozwoju Edukacji. Autorka  publikacji w czasopismach nauczycielskich oraz pomysłodawczyni bydgoskich grantów oświatowych. Prowadzi webinary i szkolenia dla rad pedagogicznych. Zwolenniczka przekazywania wiedzy praktycznej popartej doświadczeniem. Wielokrotnie   wyróżniona nagrodami dyrektora szkół w których pracuje. Za swój wkład pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych w 2020 uhonorowana nagrodą za szczególne osiągnięcia przez Kujawsko-pomorskiego Kuratora Oświaty. 

    Mówi o sobie „robię , to co lubię więc właściwie nie pracuję”. Prywatnie spełniona mama i żona. Pasjonatka podróży i filmu.

     


    Uzyskane kwalifikacje

    Rozwiń Zwiń

    Studia podyplomowe z zakresu pedagogiki specjalnej na kierunku Pedagogika korekcyjna (terapia pedagogiczna) są programem kwalifikacyjnym. Program nauczania jest zgodny z aktualnymi przepisami prawa, w tym z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 1450 ze zm.), dotyczącym standardów kształcenia nauczycieli. Ukończenie tego kierunku umożliwia zdobycie uprawnień do:

    1. Pracy w roli nauczyciela:
      • Pedagoga specjalnego w ogólnodostępnych przedszkolach, szkołach oraz innych placówkach oświatowych.
      • Terapeuty pedagogicznego w przedszkolach, szkołach i placówkach zarówno ogólnodostępnych, jak i specjalnych.
      • „Wspomagającego”, czyli nauczyciela zatrudnionego dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego lub wspomagania uczniów z niepełnosprawnościami, niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem społecznym, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.
    2. Prowadzenia zajęć:
      • Z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.
      • Zajęć korekcyjno-kompensacyjnych oraz innych działań terapeutycznych.
    3. Pełnienia funkcji takich jak nauczyciel-konsultant, nauczyciel-doradca metodyczny, opiekun stażu, edukator oraz ekspert w komisjach egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy.

    Po ukończeniu studiów absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, które jest zgodne z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


    93%
    absolwentów

    Nie miało żadnych problemów z uznaniem kwalifikacji po studiach

    96%
    absolwentów

    Uważa, że podniosło swoje kwalifikacje

    92%
    absolwentów

    Podjęłoby ponownie studia w IRE

    Najczęściej zadawane pytania
    Wróć

    Zapisz się online

    rekrutacja na rok 2024/25 już trwa.

    Zapisz się






      * - pola wymagane