Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!
Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.
Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.
Psychologia transportu to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się dziedzina nauki, pozwalająca na pogłębienie wiedzy w zakresie psychologicznych aspektów zachowań uczestników ruchu drogowego oraz mechanizmów funkcjonujących w ramach bezpieczeństwa tego ruchu. Ukończenie studiów podyplomowych z zakresu Psychologii Transportu pozwala na zdobycie podstaw do uzyskania przez psychologów uprawnień do prowadzenia badań psychologicznych i wydawania w tym zakresie orzeczeń kwalifikujących do prowadzenia określonych pojazdów i typów urządzeń.
Absolwenci psychologii transportu będą mogli pracować w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym policji, straży pożarnej, w firmach zajmujących się spedycją i logistyką. Dyplomowani psychologowie mogą przeprowadzać psychotesty kierowców zawodowych.
Celem studiów podyplomowych jest praktyczne przygotowanie słuchaczy do umiejętnego i trafnego diagnozowania kierowców, w tym również przy zastosowaniu testów psychologicznych. W trakcie zajęć uczestnicy będą mogli zapoznać się z technikami opartymi na psychologii klinicznej, psychiatrii oraz medycyny pracy, pozwalającymi na budowanie i kształtowania właściwych postaw uczestników ruchu drogowego.
Jednym z wymogów uzyskania uprawnień do prowadzenia badań osób kierujących pojazdami wydawanych przez Marszałka Województwa jest ukończenie studiów podyplomowych, a zakres programowy studiów psychologii transportu jest podwaliną do zdobycia przez absolwentów formalnego uprawnienia do prowadzenia badań psychologicznych.
Zakres programowy studiów obejmuje między innymi neuropsychologię, elementy medycyny pracy, a także zajęcia z psychologii poznawczej i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Studenci zdobędą umiejętności w zakresie stosowania metod psychologicznych do badania kierowców, operatorów maszyn, egzaminatorów oraz motorniczych. Absolwenci, dzięki wiedzy nabytej podczas studiów zajęć będą posługiwali się normami oraz analizowali uzyskane wyniki badań, a także formułowali orzeczenia na potrzeby orzecznictwa.
Program studiów zorientowany jest na zagadnieniach teoretycznych z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego i psychologii transportu, jak również elementach praktycznego przegotowania z uwzględnieniem elementów psychologii i medycyny pracy, psychologii klinicznej, psychologii osobowości, psychologii poznawczej, neuropsychologii i dziedzin pokrewnych, prawa, przedsiębiorczości i promocji wraz z praktycznym ujęciem procesów prowadzenia pojazdów.
Brak praktyk
Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi.