Wybierz swój wymarzony kierunek i spełnij marzenia o awansie, nowym etapie kariery czy zmianie ścieżki zawodowej!
Dzięki IRE zwiększysz swoje szanse na rynku pracy, zdobędziesz praktyczną wiedzę
i cenne kwalifikacje zawodowe.
Nie zwlekaj z decyzją. Zapisz się już dziś.
Dziedzina psychologii dotykająca zróżnicowanych zaburzeń powstających w wyniku doznanego przez człowieka stresu traumatycznego silnie obciążającego psychikę ludzką, który jest spowodowany różnymi wydarzeniami losowymi, np. wypadkami komunikacyjnymi, śmiercią osoby bliskiej, gwałtem, przemocą psychiczną, chorobami zagrażającymi realnie życiu pacjenta, czy też działaniami wojennymi. Zaburzenia z etiologią traumatycznego stresu mogą powodować długofalowe konsekwencje, między innymi które w konsekwencji prowadzić mogą do wyłączenia człowieka z jego dotychczasowego życia, w tym do najostrzejszych zagrożeń zdrowia i życia ludzkiego – samobójstw.
Kierunek dedykowany jest w głównej mierze osobom, które posiadają ukończone studia z obszarów psychologii, psychiatrii, pedagogiki, prawa. To kierunek skierowany również do osób pracujących w działach zarządzania kryzysowego, interwencji kryzysowej, szpitalach, oddziałach psychiatrycznych, zakładach karnych i poprawczych, sądach, jednostkach policyjnych, hospicjach, w ośrodkach leczenia stresu pourazowego, oddziałach onkologicznych.
Na pracę psychotraumatologa mogą zdecydować się również funkcjonariusze publiczni, służb medycznych, kuratorzy sądowi, a także pracownicy pomocy społecznej. Absolwenci zostaną wyposażeni w odpowiednią wiedzę oraz metody pozwalające na prowadzenie terapii osób po traumie, w tym również ich diagnozowaniem z opiniowaniem.
Celem studiów jest przygotowanie profesjonalnej kadry psychologów gotowych do prowadzenia diagnozy i terapii osób, które przeżywają stres traumatyczny na skutek zdarzeń o różnej etiologii, ze szczególnym naciskiem na kryzysy spowodowane traumą. Absolwenci będą gotowi do prowadzenia interwencji typu pierwszego oraz drugiego, a także do tworzenia i prowadzenia szkoleń z zakresu edukacji psychologicznej i superwizji. Studia dzięki zakresowi programowego staną się dla słuchaczy bazą do rozwijania umiejętności oddziaływania psychologicznego i społecznego wobec osób doświadczających traumy psychologicznej.
Studia Psychotraumatologia umożliwiają Słuchaczom uzyskanie praktycznych umiejętności działania w instytucjach, których zadaniem i celem jest diagnostyka, opiniowanie oraz oddziaływanie psychologiczne i społeczne wobec osób (dzieci, młodzieży, dorosłych) doświadczających traumy psychologicznej.
Wprowadzenia do psychotraumatologii
Psychotraumatologia w kontekście rozwoju psychospołecznego człowieka
Diagnoza i ocena traumy psychicznej
Poszukiwanie rozwiązania – krótkoterminowa terapia eklektyczna
Poznawczo – behawioralne metody pracy z traumą
Inne metody pracy z traumą – metody wczesnej interwencji po zdarzeniu traumatycznym
Samobójstwo jako reakcja posttraumatyczna
Urazy psychiczne i zjawiska traumatyczne w kontekście uzależnień
Trauma wczesnodziecięca
Terapia traumy w modelu pracy nad przebaczeniem
Dolegliwości psychosomatyczne w kontekście traumy
Seksualność w kontekście psychotraumatologii
Przemoc domowa
Psychologiczne aspekty chorych onkologicznie
Mobbing i stalking – konsekwencje psychiczne
Case Study
Case study
Absolwenci otrzymują, zgodnie ze wzorem ministerialnym, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi.